• Winners of the 3rd Day of the Asian Sambo Championships in Mongolia

Winners of the 3rd Day of the Asian Sambo Championships in Mongolia

Competitions
14 May 2018 Aleksandr Solomahin

Youth (W)

40 kg

1. MICHIDMAA Chimeddorj (MGL)

2. ABDESHOVA Balgyn (KAZ)

52 kg

1. MYAGMARJAV Vanchigdorj (MGL)

2. ALMENOVA Nazym (KAZ)

65 kg

1. SARUUL Otgonbayar (MGL)

2. ABAY Assylzat (KAZ)

+75 kg

1. ADIYASUREN Amarsaikhan (MGL)

2. SYDNEY Sy (PHI)

Youth (M)

48 kg

1. TURGANOV Daulet (KAZ)

2. ABDRAKHMANOV Aizar (KGZ)

3. YOLK Kaderbik (MGL)

60 kg

1. SUMIYABAZAR Enkhtaivan (MGL)

2. MUVAZA Rakhim (KGZ)

3. ZHADARALY Shyngys (KAZ)

75 kg

1. BATBAYAR Erdenebat (MGL)

2. SAYATOV Rollan (KAZ)

3. TOKTOBOLOTOV Timurlan (KGZ)

+87  kg

1. CHIYEGUNBAATAR N. (MGL)

2. SARALAEV Iskender (KGZ)

3. NAJIDE (CHN)

Juniors (W)

52 kg

1. TLEUMURATOVA Diana (KAZ)

2. BOLOR-ERDENE Batnasan (MGL)

64 kg

1. KHALIUN Boldbaatar (MGL)

2. ARGYNGAZINA Akbota (KAZ)

80 kg

1. ERDENET-OD Batbayar (MGL)

2. KUANYSHOVA Zhanerke (KAZ)

Juniors (M)

57 kg

1. KHATANSAIKHAN A. (MGL)

2. ERKINBEKOV Bakir (KGZ)

3. SARARKANOV Darmen (KAZ)

74 kg

1. ZHUBANAZAR Abylaikhan (KAZ)

2. EGEMBERDIEV Saparmurad (KGZ)

3. GANBAYAR Ganbaatar (MGL)

3. SIEERDUN Ha (CHN)

100 kg

1. NYAMKHUU Darikhuu (MGL)

2. LAGENBAYAER Zha (CHN)

3. AZIMKHANOV Yerassyl (KAZ)

3. SALIEV Daniiar (KGZ)

Women

56 kg

1. KHANDSUREN Tserenkhand (MGL)

2. KENBEIL Azhar (KAZ)

68 kg

1. BATTSETSEG Tsog-Ochir (MGL)

2. NATSUKI Tomi (JPN)

3. KURYSHBAYEVA Dildash (KAZ)

3. HAYYTBAYEVA Gulnar (TKM)

+80 kg

1. MUNKHTUYA Battulga (MGL)

2. KAPSALIKOVA Saida (KAZ)

Men

62 kg

1. ZHUMABAY Parasat (KAZ)

2. SHARIPZHANOV Ernazar (KGZ)

3. TSEDEN-ISH Raakhanjav (MGL)

82 kg

1. GAJAADAMBA Bayanmunkh (MGL)

2. MANASBAYEV Bekzat (KAZ)

3. MYOSEN Shuntaro (JPN)

3. ERNIS UULU Elgiz (KGZ)

+100 kg

1. PUREVDORJ Damdinsuren (MGL)

2. KANALBEK UULU Ilgiz (KGZ)

3. KOLBAY Temirlan (KAZ)

3. GALADENG (CHN)

Combat SAMBO

52 kg

1. DOMBAYEV Nurken (KAZ)

2. MUKHBAT Bayarsaikhan (MGL)

3. JOLLAYEV G. (TKM)

68 kg

1. BATKHUREE Khaltar (MGL)

2. BABAEV Abdylla (TKM)

3. YERGALIYEV Olzhas (KAZ)

3. SATIKEEV Zhoodarbek (KGZ)

90 kg

1. MADI Raikhan (KAZ)

2. GENZHEBAEV Elaman (KGZ)

3. IMAMOV Arslan (TKM)

3. TEMUUJIN Bayasgalan (MGL)



comments powered by HyperComments