International Sambo Tournament Y. Potapov Memorial (M&W)

  • Country Number of medals
  • Russian Federation 17 17 25 59
  • Belarus 1 1 0 2
  • Mongolia 0 0 2 2
  • Republic of Korea 0 0 2 2
  • Georgia 0 0 1 1
  • Israel 0 0 1 1
  • Azerbaijan 0 0 1 1
  • Tajikistan 0 0 1 1
  • Country Number of medals
  • Russian Federation 8 8 14 30
  • Belarus 1 1 0 2
  • Republic of Korea 0 0 1 1
    • Gold BONDAREVA Elena
    • Silver TITOVA Olga
    • Bronze KHRAMOVA Anastasia KARAPETIAN Knarik
    • Gold POLIKARPOVA Anastasiya
    • Silver RYABOVA Diana
    • Bronze SEKHNIASHVILI Eteri LOTKOVA Vera
    • Gold KAZENUK Tatiana
    • Silver VALOVA Anastasia
    • Bronze BELYCK Anastasia SERGIEVSKAYA Viktoria
    • Gold MITINA Olga
    • Silver LUKJANCHUK Oksana
    • Bronze BURTSEVA Svetlana ALIEVA Mariana
    • Gold RI Ayko
    • Silver ONOPRIENKO Ekaterina
    • Bronze MARTYNOVA Yuliya WON Jaeyeon
    • Gold VEREDENKO Daria
    • Silver KHEGAI Ekaterina
    • Gold ZAHARCOVA Olga
    • Silver ZENCHENKO Tatyana
    • Bronze AMBARTSUMAYN Galina
    • Gold TSIMASCHENKA Sviatlana
    • Silver ZHIZHINA Anna
    • Bronze KHRAPUNOVA Olinda KUSANOVA Zhanara
    • Gold EREMEEVA Nadezhda
    • Silver MAISEYENKA Yelizaveta
    • Bronze KRAVCOVA Margarita KUROPYATNICOVA Margarita
  • Country Number of medals
  • Russian Federation 9 9 11 29
  • Mongolia 0 0 2 2
  • Israel 0 0 1 1
  • Georgia 0 0 1 1
  • Azerbaijan 0 0 1 1
  • Tajikistan 0 0 1 1
  • Republic of Korea 0 0 1 1
    • Gold EREMIN Evgeniy
    • Silver PANYUKHIN Ivan
    • Bronze RAKHIMZHANOV Hozhiakbar GENENDARAM Munkhabat
    • Gold GLADKIKH Vladymir
    • Silver HERTEK Sayan
    • Bronze KOUYUKOV Elbek CHIMEDDORJ Maral-erdene
    • Gold SONAM-OOL Suren
    • Silver MATVEEV Vyacheslav
    • Bronze MATAIS Aleksandr BAKIEV Bahadir
    • Gold KLETSKOV Nikita
    • Silver SUKHOMLINOV Evgeniy
    • Bronze YUSUFOV Subhon MEHZLUMIAN Gaik
    • Gold SKRYABIN Stanislav
    • Silver IVANOV Maksim
    • Bronze KAZARYAN Samvel NADYUKOV Bislan
    • Gold PEREPELJUK Andrey
    • Silver POZDEEV Dmitry
    • Bronze HUSEYNOV Jeyhun SUHANOV Denis
    • Gold OGANISYAN David
    • Silver RYABOV Sergey
    • Bronze CHO Hyungsu ERHABOR Matan
    • Gold CHERNOSKULOV Alsim
    • Silver OSIPENKO Viktor
    • Bronze IVANOV Dmitriy KOBAIDZE Giorgi
    • Gold OSIPENKO Artem
    • Silver LUKASHUK Ilya
    • Bronze REPIN Egor ROZHIN Grigoriy